Oblasti poradenství
- Nakládání s odpady
- Nakládání s obaly
- Chemické látky a směsi
- Ochrana ovzduší
- Vodní hospodářství - závadné látky vodám
- Prevence závažných havárií
- Integrovaný registr znečištění - IRZ
- Integrované povolení - IPPC
- Hlášení v oblasti OŽP do ISPOP
- Dobrovolné environmentální aktivity
- Ochrana přírody a krajiny - ochrana půdy
- PRÁVO v ochraně životního prostředí
- Ochrana veřejného zdraví
Povinnosti původců odpadů od 1. ledna 2025
Odpady
Koncem tohoto roku uplyne definitivně stanovené přechodné období dané v § 80 odstavci 4 vyhlášky č. 273/2021 Sb. ohledně vedení průběžné evidence a podávání hlášení podle původní staré již neplatné legislativy (zákon č. 185/2001 Sb. a vyhláška č. 383/2001 Sb. ve znění přede dnem 1. ledna 2021):
V letech 2021 až 2024 se průběžná evidence vede a roční hlášení za tento rok se podává podle požadavků vyhlášky č. 383/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti zákona. Pokud bude roční hlášení ohlášeno v souladu s požadavky vyhlášky č. 383/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti zákona, považují se všechny údaje, které jsou součástí ročního hlášení podle § 27, za ohlášené. V letech 2021 až 2024 se nevede průběžná evidence odpadů podle přílohy č. 14 k této vyhlášce.
Do konce roku dojde v této souvislosti ještě k novelizaci vyhlášky č. 273/2021 Sb. Změny ve vyhlášce se dotknou zejména úprav některých formulářů (evidence a ohlašování), které budou provedeny v návaznosti na tzv. ekoaudit.
Dále dochází též k relevantním úpravám evidence podle vyhlášky č. 16/2022 Sb. o podrobnostech nakládání s některými výrobky s ukončenou životností (přílohy č. 2 a č. 8), a podle vyhlášky č. 345/2021 Sb. o podrobnostech nakládání s vozidly s ukončenou životností (přílohy č. 4, č. 6 a č. 7).
PLATNÉ POVINNOSTI ZE ZÁKONA O ODPADECH
Původce odpadu, provozovatel zařízení a obchodník s odpady jsou povinni vést průběžnou evidenci.
Průběžná evidence se vede samostatně za každý druh odpadu, za každé zařízení určené pro nakládání s odpady, za každého obchodníka s odpady a za každou provozovnu, kde odpad vzniká.
V případě vzniku odpadu mimo provozovnu a nakládání s odpady v mobilním zařízení k úpravě, využití nebo odstranění odpadu se průběžná evidence vede samostatně za každý správní obvod obce s rozšířenou působností a hlavního města Prahy.
Průběžná evidence je vedena způsobem, s četností záznamů a v rozsahu stanoveném vyhláškou ministerstva.
Součástí průběžné evidence jsou alespoň údaje o osobě, zařízení nebo provozovně, za které je průběžná evidence vedena, druhu a kategorii odpadu, údaje o množství odpadu, způsobech nakládání s odpady, původcích odpadu, zařízeních určených pro nakládání s odpady nebo obchodnících s odpady, od kterých je odpad přebírán, a zařízeních určených pro nakládání s odpady nebo obchodnících s odpady, kterým je odpad předáván.
Původce odpadu, provozovatel zařízení a obchodník s odpady jsou povinni uchovávat průběžnou evidenci po dobu 5 let od provedení záznamu do evidence.
Původce odpadu, který vyprodukoval nebo nakládal v uplynulém kalendářním roce s více než 600 kg nebezpečných odpadů, s více než 100 tunami ostatních odpadů nebo s odpadem perzistentních organických znečišťujících látek vymezeným vyhláškou ministerstva, je povinen zaslat do 28. února následujícího roku hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za uplynulý kalendářní rok.
Provozovatel zařízení, s výjimkou skladu odpadu podle přílohy č. 4 k tomuto zákonu bodu 12, a obchodník s odpady je povinen zaslat do 28. února následujícího kalendářního roku hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za uplynulý kalendářní rok.
Provozovatel zařízení je povinen zaslat toto hlášení i v případě, že v zařízení nebylo po celý uplynulý kalendářní rok nakládáno s odpady, aniž by byl provoz zařízení celoročně přerušen. Hlášení nezasílá provozovatel zařízení a obchodník s odpady, jejichž provoz nebo činnost byly přerušeny po celý uplynulý kalendářní rok.
Od 1. ledna 2025 se povede evidence odpadů podle vyhlášky takto:
Průběžná evidence se vede v rozsahu listu 2 přílohy č. 13 k této vyhlášce a dále vždy obsahuje
a) datum a číslo zápisu do evidence,
b) jméno a příjmení osoby odpovědné za vedení evidence.
V rámci vedení průběžné evidence odpadů se provede záznam
a) při každém naplnění prostředku pro soustřeďování odpadu,
b) při každém předání nebo převzetí odpadu,
c) odlišně od písmen a) a b) jednou měsíčně v případě periodického svozu komunálního odpadu,
d) při každém provedení úpravy, využití nebo odstranění odpadu,
e) při přeshraniční přepravě, dovozu nebo vývozu,
f) vždy na konci kalendářního roku k zaznamenání zůstatku odpadů k 31. prosinci.
Při vedení evidence a ohlašování se pro označení provozovny původce odpadů využívá identifikační číslo provozovny přidělené živnostenským úřadem. Pokud provozovna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny, používá se k identifikaci interní číslo provozovny, které si ohlašovatel zvolí sám.
Při vedení evidence a ohlašování se pro označení obchodníka s odpady využívá identifikační číslo obchodníka s odpady přidělené krajským úřadem.
Evidence musí být vedena tak, aby bylo možné ohlašovat podle § 27.
Průběžná evidence odpadů v zařízení určeném pro nakládání s odpady, které přijímá vybrané kovové odpady
V případě příjmu kovových odpadů stanovených v příloze č. 23 se vedle průběžné evidence odpadů podle přílohy č. 13 vede i evidence podle přílohy č. 14 (evidence údajů o fyzické osobě, která fyzicky předala odpad do zařízení, a rovněž údaj o výši platby za převzatý kovový odpad). Hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za uplynulý kalendářní rok se zasílá podle listů 1 a 2 přílohy č. 13 k této vyhlášce.
Dále platí:
- Původce odpadu, provozovatel zařízení určeného pro nakládání s odpady a obchodník s odpady zasílají hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za uplynulý kalendářní rok („roční hlášení“) podle listů 1 a 2 přílohy č. 13 k této vyhlášce.
- Původce odpadu podává samostatné hlášení za každou svou provozovnu včetně svého skladu odpadu podle přílohy č. 4 bodu 12 zákona.
- Provozovatel čistírny odpadních vod a provozovatel zařízení na úpravu kalů zasílá jako součást ročního hlášení údaje o složení kalů předávaných k jejich využití na zemědělské půdě podle listu 3 přílohy č. 13 k této vyhlášce.
- Hlášení údajů o volné kapacitě skládky v první fázi provozu, o stavu vytvořené finanční rezervy a o poplatcích za ukládání odpadu na skládku je součástí ročního hlášení a zasílá se podle listu 4 přílohy č. 13 k této vyhlášce.
- Hlášení o obecním systému je součástí ročního hlášení a zasílá se podle listu 5 přílohy č. 13 k této vyhlášce (cca 14 tabulek) - Údaje o obecním systému nakládání s komunálními odpady.
- Hlášení údajů o obsahu perzistentních organických látek podle přílohy IV přímo použitelného předpisu Evropské unie o perzistentních organických znečišťujících látkách se zasílá podle listu 6 přílohy č. 13 k této vyhlášce jako součást ročního hlášení. Za odpad perzistentních organických látek podle § 94 odst. 4 a § 95 odst. 3 zákona se považují veškeré odpady s obsahem perzistentních organických látek podle přílohy IV přímo použitelného předpisu Evropské unie o perzistentních organických znečišťujících látkách.
- Provozovatel zařízení určeného pro nakládání s odpady ohlašuje údaje o přijatých polychlorovaných bifenylech jako součást ročního hlášení podle listu 7 přílohy č. 13 k této vyhlášce.
- Provozovatel zařízení k mechanické úpravě, třídění a dotřídění odpadů s výjimkou zařízení k mechanické úpravě, třídění a dotřídění odpadů stavebních a demoličních odpadů při hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence zasílá jako součást ročního hlášení podrobné údaje z evidence odpadů na vstupu a výstupu z technologie úpravy odpadu v rozsahu podle listu 8 přílohy č. 13 k této vyhlášce.
Novelou vyhlášky dále dochází k upřesnění, které údaje jsou potřebné pro souhrnné roční hlášení a které pro průběžnou evidenci odpadů.
List 2 - snížení požadavků na vedení evidence a ročního hlášení – snížení počtu požadovaných záznamů o původu a nakládání s odpady. Upřesnění vysvětlení některých používaných pojmů.
Tabulka č. 1 s evidenčními kódy – na základě podrobné analýzy dat přistoupeno ke snížení počtu kódů nakládání. Na základě konzultací změna označení pomocí písmen u některých kódů.
List 3 – vypuštění některých již nerelevantních částí hlášení (neplatná vyhláška a ustanovení). Upřesnění některých používaných pojmů. Doplnění jednoho druhu odpadu – zařazeno do kalů na základě metodického doporučení EK.
List 4 – Upřesnění některých používaných pojmů.
List 5 - Upřesnění některých používaných pojmů. Doplnění komodity kompozitní a nápojový karton, dřevo do požadovaných údajů. Nově zahrnutí mechanické úpravy (na třídící nebo dotřiďovací lince) do požadovaných informací, jelikož tato oblast byla vzhledem k tomu, že jde o nejčastější způsob nakládání s komunálními odpady, nedostatečně v hlášení pokryta. Upřesnění požadovaných údajů např. vzhledem k ceně a DPH nakládání s odpady. Specifikován požadavek na jiné náklady – upřesněno na investiční náklady v oblasti odpadového hospodářství obce. Vhodně doplněny vysvětlivky u používaných pojmů – u textilu sbíraného v režimu předcházení vzniku odpadů, vyjasnění u svozu odpadů.
List 6 – vyjasnění u požadovaného obsahu POP v odpadech, že jde o roční průměrné hodnoty hmotností koncentrace.
List 8 – vyjasnění v nadpise, kdo vyplňuje tento list – zařízení k mechanické úpravě, třídění, dotřídění (třídící, dotřiďovací linka, mechanicko-biologická úprava) určená pro komunální a obalové odpady. Požadované údaje jsou nově rozděleny do dvou tabulek vstup a výstup z třídících a dotřiďovacích linek. Upřesnění pojmů ve vysvětlivkách. Vyjasnění požadovaných položek a upřesnění záznamů do hlášení.
ZÁKLADNÍ POPIS ODPADU
Novela vyhlášky rovněž přinese některá další upřesnění, v tomto ohledu je jistě zajímavá informace pro původce, co se týče obsahu a způsobu předávání informací o odpadu do zařízení učeného k nakládání s odpady (tzv. Písemné informace o odpadu).
Údaje o předávající osobě a odpadu a základní popis odpadu
1. Předávající osoba předá osobě provozující příslušné zařízení určené pro nakládání s odpady a obchodníkovi s odpady v případě jednorázové nebo první z řady dodávek následující písemné informace:
a) IČO, bylo-li přiděleno, obchodní firmu/název/jméno a příjmení osoby předávající odpad odpadu, identifikační číslo obchodníka s odpady, pokud je předávající osobou obchodník s odpady, identifikační číslo zařízení, ze kterého je odpad předáván, pokud je předávající osobou provozovatel zařízení, identifikační číslo provozovny, pokud je předávající osobou původce odpadu, název, adresu a identifikační číslo základní územní jednotky (dále jen „IČZUJ“) provozovny. V případě vzniku odpadu mimo provozovnu se uvede kód SO ORP / SOP z číselníků správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem podle místa vzniku odpadu a stručné označení činnosti, při které odpad vznikl, adresa a IČZUJ podle místa vzniku odpadu; v tomto případě se identifikační číslo provozovny a název provozovny neuvádí,
b) katalogové číslo odpadu, kategorie a v případě nebezpečného odpadu také údaje o jeho nebezpečných vlastnostech, a dále identifikační list nebezpečného odpadu, jeho kopii nebo údaje nezbytné pro zpracování identifikačního listu nebezpečného odpadu, a v případě odpadu skupiny 19 původem ze skupin 20 a 15 01 a 17 podle Katalogů odpadů určeného k předání do zařízení k mechanické úpravě jako jsou třídící nebo dotřiďovací linka, rovněž údaj o tom, jaká hmotnost z předávaného odpadu je původem z každé z těchto skupin, nebo údaj o původu v procentuálním složení každé z těchto skupin a celková hmotnost odpadu skupiny 19. V případě opakovaných dodávek odpadu lze spolu s odpadem předat tyto informace o původu odpadu elektronicky
c) další údaje o vlastnostech odpadu v případech, kdy ověření specifických vlastností pro přijetí odpadu do zařízení vyžadují právní předpisy nebo povolení provozu zařízení, včetně kopií protokolů o zkouškách a k nim kopie příslušných protokolů o odběru vzorků, pokud jsou zkoušky pro tento účel nezbytné,
d) v případě odpadu katalogových čísel 16 11 01*, 16 11 03* a 16 11 05* musí být uveden údaj, zda obsahují azbest,
e) kopii osvědčení o vyloučení nebezpečných vlastností, pokud bylo pro daný odpad vydáno,
f) v případě, že je původcem odpadu fyzická osoba nepodnikající, poskytne při předání název obce, na jejímž území odpad vznikl.
2. Základní popis odpadu obsahuje údaje podle bodu 1 písmene a) až c) a dále:...