Oblasti poradenství
- Nakládání s odpady
- Nakládání s obaly
- Chemické látky a směsi
- Ochrana ovzduší
- Vodní hospodářství - závadné látky vodám
- Prevence závažných havárií
- Integrovaný registr znečištění - IRZ
- Integrované povolení - IPPC
- Hlášení v oblasti OŽP do ISPOP
- Dobrovolné environmentální aktivity
- Ochrana přírody a krajiny - ochrana půdy
- PRÁVO v ochraně životního prostředí
- Ochrana veřejného zdraví
Udržitelné obaly: Rada schválila nová pravidla
Odpady
Rada EU přijala nařízení o obalech a obalových odpadech známé pod zkratkou PPWR (The Packaging and Packaging Waste Regulation). Je to zásadní plán, jak snížit stále rostoucí odpad z obalů. V roce 2022 dosáhl 186,5 kilogramu na osobu.
Tentokrát dojde k zákazu plastových vaniček na čerstvé ovoce a zeleninu, smetánek nabízených v kavárnách, restauracích či hotelích, podobně jako plastových kořenek či nádob na omáčky a cukr. A také miniaturní toaletní nádoby, jako jsou šampony v hotelích nebo lehké plastové nákupní tašky o tloušťce stěny pod 15 mikronů. To vše by mělo z trhu zmizet do roku 2030.
Nařízení se zabývá celým životním cyklem obalů. Jsou v něm stanoveny požadavky na zajištění toho, aby obaly byly bezpečné a udržitelné. Toho se má docílit recyklovatelností všech obalů a snížením přítomnosti látek vzbuzujících obavy na minimum. Nařízení dále obsahuje požadavky na označování s cílem zlepšit informovanost spotřebitelů. V souladu s hierarchií způsobů nakládání s odpady má minimalizovat vznik obalových odpadů, a to stanovením závazných cílů týkajících se opětovného použití, omezením některých druhů obalů na jedno použití a požadováním toho, aby používání obalů v co největší míře snížily i hospodářské subjekty.
Jakmile se obaly stanou odpadem, je cílem zajistit, aby byly obaly sbírány, tříděny a recyklovány na nejvyšší možné úrovni. Za tímto účelem nařízení stanovuje kritéria pro systémy rozšířené odpovědnosti výrobce a obsahuje ustanovení o nakládání s odpady. Zároveň však členským státům poskytuje dostatečnou flexibilitu k zachování stávajících dobře fungujících systémů.
Bezpečné, udržitelné a recyklovatelné obaly
Nová pravidla zahrnují mimo jiné tyto požadavky na obaly:
- cíle pro roky 2030 a 2040 pro minimální procentní podíl recyklovaného obsahu (u plastových lahví na jedno použití včetně jiných plastových obalů až 65 % do roku 2040)
- minimalizace hmotnosti a objemu obalů a zabránění zbytečným obalům
stanovuje se maximální 50% podíl prázdného prostoru ve skupinových a přepravních obalech a obalech pro elektronický obchod a vyžadovuje se, aby výrobci a dovozci zajistili, že hmotnost a objem obalů budou sníženy na minimum, s výjimkou chráněných návrhů obalů (za předpokladu, že tato ochrana byla zavedena již ke dni vstupu nařízení v platnost)
- minimalizace látek vzbuzujících obavy, včetně omezení uvádění na trh obalů určených pro styk s potravinami, které obsahují perfluorované a polyfluorované alkylové látky (PFAS), pokud přesahují určité prahové hodnoty (25 ppb pro všechny PFAS měřené cílenou analýzou PFAS)
Aby bylo dosaženo recyklovatelnosti produktů, mají společnosti povinnost upřednostňovat úpravy designu a výběr materiálů. Jako takové budou muset vyrábět obaly s ohledem na recyklaci takovým způsobem, aby získané druhotné suroviny byly schopny nahradit primární suroviny a do roku 2030 splňovaly stanovené výkonnostní třídy. Tyto třídy od A do C, mají stanovit jasná měřítka: „A“ vyžaduje minimálně 95% recyklovatelnost, zatímco „C“ vyžaduje minimálně 70 %. Obaly, které nesplní hranici 70 %, budou považovány za nerecyklovatelné a výrobci je nebudou moci uvést na trh EU. Od roku 2035 bude hodnocení recyklovatelnosti zahrnovat váhu kategorií účinně recyklovaných obalů, jako jsou plasty nebo kovy, při zachování stejných výkonnostních tříd.
Rada se rovněž dohodla na tom, že čajové sáčky a samolepicí štítky na ovoci a zelenině musí být kompostovatelné, přičemž členským státům nově umožňuje požadovat, aby byly za určitých podmínek kompostovatelné i další obaly (např. kávové kapsle a lehké plastové nákupní tašky).
Spotřebitelům by také třídění i výběr měly usnadnit požadavky na označování, označení a informace (např. o materiálovém složení nebo recyklovaném obsahu).
Štítky s údaji o materiálovém složení obalů, popř. QR kód nebo jiný druh normalizovaného otevřeného nosiče digitálního záznamu dat se umístí, natisknou nebo vyryjí viditelně, čitelně a napevno na obal tak, aby nemohly být snadno odstraněny. Informace na nich obsažené musí být rovněž k dispozici konečným uživatelům před koupí výrobku prostřednictvím prodeje online. Štítek vychází z piktogramů a musí být snadno srozumitelný, mimo jiné i pro osoby se zdravotním postižením.
Posilují se rovněž povinnosti poskytovatelů logistických služeb, aby bylo zajištěno, že se výrobci využívající tyto služby nevyhnou povinnostem vyplývajícím z rozšířené odpovědnosti výrobce.
Cíle týkající se snížení množství obalových odpadů
Stanovují se celkové hlavní cíle pro snížení množství obalových odpadů, ve srovnání s množstvím z roku 2018, a to o 5 % do roku 2030, o 10 % do roku 2035 a o 15 % do roku 2040. Osm let po vstupu nařízení v platnost budou tyto cíle přezkoumány Komisí.
Rada zavedla možnost, aby členské státy stanovily opatření k předcházení vzniku obalových odpadů, které překračují výše uvedené minimální cíle.
Plastové obaly na jedno použití
Nová pravidla zavádějí omezení týkající se plastových obalů na jedno použití pro:
- balené ovoce a zeleninu o hmotnosti menší než 1,5 kg;
- potraviny a nápoje plněné a konzumované v hotelech, barech a restauracích;
- jednotlivé porce ochucovadel, omáček, smetany do kávy a cukru v hotelech, barech a restauracích;
- malé kosmetické a toaletní výrobky na jedno použití v odvětví ubytování (např. lahvičky na šampon nebo tělové mléko);
- velmi lehké plastové tašky (např. tašky nabízené na trzích pro nebalené potraviny).
Členské státy přijmou opatření, aby na svém území dosáhly trvalého snížení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek, tj. pokud roční spotřeba k 31. prosinci 2025 a poté každý rok k 31. prosinci nepřekročí 40 lehkých plastových nákupních tašek na obyvatele nebo rovnocenný cíl vyjádřený hmotnostně.
Rada zavedla možnost, aby členské státy za určitých okolností stanovily výjimky, a to i v případě obalů na ovoce a zeleninu z ekologického zemědělství.
Systémy zálohování a zpětného odběru
Podle nových pravidel musí členské státy do roku 2029 každoročně zajistit tříděný sběr alespoň 90 % plastových nápojových lahví na jedno použití a kovových nádob na nápoje na jedno použití. K dosažení tohoto cíle jsou povinny pro tyto formáty obalů zavést systémy zálohování a zpětného odběru. Minimální požadavky na systémy zálohování a zpětného odběru se nebudou vztahovat na systémy, které byly zavedeny před vstupem nařízení v platnost, pokud dotyčné systémy dosáhnou 90% cíle do roku 2029.
Výjimka z požadavku platí pro členské státy, pokud v roce 2026 dosáhnou úrovně tříděného sběru vyšší než 80 % a pokud předloží plán provádění spolu se strategií pro dosažení obecného cíle pro úroveň tříděného sběru ve výši 90 %.
Cíle v oblasti opětovného použití a povinnosti opětovného plnění
Znění stanoví nové cíle v oblasti opětovného použití a opětovného plnění pro roky 2030 a 2040.
Odlišné cíle se vztahují na velké domácí spotřebiče, obaly určené pro odnos jídla a nápojů s sebou, alkoholické a nealkoholické nápoje (kromě vína), přepravní obaly (kromě obalů používaných pro nebezpečné věci nebo velkých zařízení a pružných obalů v přímém styku s potravinami) a skupinové obaly. Od těchto požadavků jsou rovněž osvobozeny lepenkové obaly.
Od 1. ledna 2030 hospodářské subjekty, které používají přepravní obaly nebo prodejní obaly pro přepravu výrobků, včetně výrobků distribuovaných prostřednictvím elektronického obchodu, na území Unie ve formě palet, skládacích plastových boxů, krabic, táců, plastových přepravek, velkých nádob pro volně ložené látky, kbelíků, barelů a kanystrů jakékoli velikosti nebo z jakéhokoli materiálu, včetně pružných formátů nebo ovinovacích fólií či vázacích pásek k fixaci a ochraně výrobků umístěných na palety během přepravy, zajistí, aby alespoň 40 % ze všech těchto obalů tvořily opětovně použitelné obaly v rámci systému opětovného použití (od 1. ledna 2040 alespoň 70 % těchto obalů).
Hospodářské subjekty mají nyní nově možnost vytvářet sdružení za účelem splnění cílů opětovného použití nápojových obalů (například pro přepravní a prodejní obaly je závazný cíl 40 % a pro skupinové obaly 10 %).
Od 1. ledna 2030 hospodářské subjekty, které používají skupinové obaly ve formě krabic, s výjimkou lepenkových, jež se kromě prodejních obalů využívají k seskupení určitého počtu výrobků do skladové nebo distribuční jednotky, zajistí, aby alespoň 10 % těchto obalů tvořily opětovně použitelné obaly v rámci systému opětovného použití (od 1. ledna 2040 alespoň 25 % obalů).
Od 1. ledna 2030 koneční distributoři, kteří dodávají na území členského státu spotřebitelům alkoholické a nealkoholické nápoje v prodejních obalech, zajistí, aby alespoň 10 % těchto výrobků bylo dodáváno v opětovně použitelných obalech v rámci systému opětovného použití (od 1. ledna 2040 alespoň 40 % výrobků).
Podle nových pravidel budou muset podniky rychlého stravování nabízet zákazníkům bezplatně možnost donést si své vlastní nádoby na teplé nebo studené nápoje nebo na hotové pokrmy. Kromě toho musí podniky rychlého stravování do roku 2030 zajistit, aby nabízely 10 % produktů v obalových formátech vhodných k opětovnému použití.
Cíle v oblasti recyklace a podpora recyklace
Členské státy na celém svém území dosáhnou těchto cílů recyklace:
- do 31. prosince 2025 alespoň 65 % hmotnosti veškerých vyprodukovaných obalových odpadů;
- do 31. prosince 2025 těchto minimálních procentuálních podílů hmotnosti těchto konkrétních materiálů obsažených ve vyprodukovaných obalových odpadech: 50 % plastů; 25 % dřeva; 70 % železných kovů; 50 % hliníku; 70 % skla; 75 % papíru a lepenky;
- do 31. prosince 2030 alespoň 70 % hmotnosti veškerých vyprodukovaných obalových odpadů;
- do 31. prosince 2030 těchto minimálních procentuálních podílů hmotnosti těchto konkrétních materiálů obsažených ve vyprodukovaných obalových odpadech: 55 % plastů; 30 % dřeva; 80 % železných kovů; 60 % hliníku; 75 % skla; 85 % papíru a lepenky.
Další postup
Formální přijetí nařízení Radou představuje poslední krok v rámci řádného legislativního postupu. Znění nařízení bude nyní vyhlášeno v Úředním věstníku EU a vstoupí v platnost. Nařízení se použije po uplynutí 18 měsíců od jeho vstupu v platnost.
Odkazy
- Nařízení o obalech a obalových odpadech
- Obaly: Rada a Parlament dosáhly dohody o větší udržitelnosti obalů a snížení množství obalových odpadů v EU (tisková zpráva, 4. března 2024)
- Obaly a obalové odpady: Rada přijala svůj vyjednávací postoj k novým pravidlům pro udržitelnější obaly v EU (tisková zpráva, 18. prosince 2023)
- Obaly (souvislosti)
- Oběhové hospodářství (souvislosti)
- Zelená dohoda pro Evropu (souvislosti)