Oblasti poradenství
- Nakládání s odpady
- Nakládání s obaly
- Chemické látky a směsi
- Ochrana ovzduší
- Vodní hospodářství - závadné látky vodám
- Prevence závažných havárií
- Integrovaný registr znečištění - IRZ
- Integrované povolení - IPPC
- Hlášení v oblasti OŽP do ISPOP
- Dobrovolné environmentální aktivity
- Ochrana přírody a krajiny - ochrana půdy
- PRÁVO v ochraně životního prostředí
- Ochrana veřejného zdraví
Připravuje se novela zákona o ekologické újmě
Ostatní
Rychlejší nápravu škod vzniklých na životním prostředí, zpřísnění sankcí včetně pokut pro viníky ekologických havárií a tím i preventivní účinek si slibuje Ministerstvo životního prostředí od chystané novely zákona č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě. Nynější podoba zákona je nefunkční a vyžaduje úpravu. Návrh novely zákona o ekologické újmě by měla vláda dostat na stůl do konce letošního roku, v případě schválení by mohl začít platit v polovině příštího roku.
Zákon o ekoújmě staví na principu znečišťovatel platí. Vede k finanční zodpovědnosti, a přeneseně i k tomu, že provozovatele nutí přijímat opatření a rozvíjet postupy ke snižování rizik vzniku ekologické újmy. Díky tomu sníží riziko své finanční odpovědnosti na minimum.
Do roku 2021 nebyl ale zákon aplikován. U žádného případu se totiž nepodařilo prokázat naplnění zákonné definice ekologické újmy. Slabinou byl i fakt, že žádosti o prošetření často ani nepodaly osoby k tomu oprávněné.
Novela zákona bude podle ministra jasně definovat, co to je ekologická újma. „Tak, aby byla prostě explicitní a nemohl z ní nikdo vyklouznout,“ přiblížil ministr návrh předpisu. Upravený zákon bude také přesně definovat provozovatele. „To znamená ten, kdo se řeší podle zákona o ekologické újmě a kdo se řeší podle složkových zákonů, jako je zákon o ochraně přírody, vodní zákon a lesní zákon,“ podotkl Petr Hladík. Na základě novely budou moct orgány státní správy vydávat jasné pokyny a realizovat nápravná opatření v reálném čase. Provozovatel bude muset okamžitě provést nápravná opatření, která mu státní správa nařídí.
Novela obsahuje také zpřísnění podmínek pro pojištění či analýzu rizik a výrazné zvýšení pokut. „Třeba do vodního zákona jsme dali 50 milionů a tady si myslím, že nemůžeme jít níž,“ řekl také ministr. Výše pokuty by podle něj měla mít hlavně preventivní účinek, aby znečišťovatele odradila od porušování zákonů.
Odkazy:
Havárie na Bečvě (Deník Referendum)